Postavy z románov Dominika Dána

Ak sa začítate do detektívnych románov Dominika Dána, musíte si zamilovať jeho postavy – partiu vtipných vraždárov, ktorí odľahčujú stres, strach a pach mŕtvol z márnice svojským humorom.

Richard Krauz

Detektív oddelenia vrážd. Mladý ambiciózny a príťažlivý. Má manželku Sylviu a dve dcéry. Obľúbenec starého Eda Burgera, ktorý ho zasväcoval ako prvý do detektívnej práce. Odolný voči zvádzaniu podsvetia, nie však proti zvádzaniu žien. Niet sa čo čudovať, baby na neho letia ako osy na med. Z duše neznáša písanie správ, hoci oplýva nevšedným literárnym talentom. Má hlboké encyklopedické vedomosti – najmä z medicíny a botaniky.  Na oddelenie vrážd nastupuje v románe „Uzol“.

Jozef Fischer

Krauzov parťák a priateľ prezývaný Chosé. Oplýva južanským šarmom a zmyslom pre čierny humor. Pri zvádzaní žien je neodolateľný. So svadbou je to už ťažšie. Nepolapiteľný ľahtikár, no keď ide do tuhého, skvelý detektív. K vraždárom prichádza v knihe „ Červený kapitán.“

Edo Burger

Jeden z najcharizmatickejších detektívov oddelenia vrážd. Ani každodenný styk so zločinom a neodmysliteľný oblak dymu, ktorý ho zahaľuje, nedokáže otupiť jeho prekvapivú ľudskosť. Vďaka svojej nekompromisnej povahe, zmyslu pre humor a férovosti sa teší obrovskému rešpektu nielen vo vedení polície, ale aj v podsvetí.

Ivan Mikovič

Prezývaný Tlstý Váňa. Čitateľ by si mohol myslieť, že okrem každodenného prísunu mega porcií tresky, či tlačenky ho absolútne nič iné nezaujíma. Je však detektívom, a tak sa mu občas ujde aj nejaké vyšetrovanie.

Oto Hanzel

Ďalší z detektívov z generácie starších „vraždárov. Obetavý manžel a milujúci otec. Vo viacerých románoch je po boku Burgera. V ťažkých situáciách ale aj z nudy sa odreagováva rutinným čistením svojej zbrane.  V románe „Knieža smrť“ prichádza o manželku.

Pavol Kukučka

Jeden z najmladších detektívov, prezývaný aj Kuky. Ovláda bojové umenia a vraždári ho vo viacerých vyhrotených situáciách majú radi po ruke. Miluje rastliny, najmä tie, ktoré majú vraždári v kancelárii. Jeho starostlivosť o ne už však trošku pokulháva.

Petra Pergnerová

Nebezpečne krásna, nebezpečne múdra a nebezpečne odvážna detektívka oddelenia vrážd.  K vraždárom nastupuje v románe „Nehanebné neviniatko“, v románe “Na podpätkoch” zas rozdáva svadobné oznámenia 😉

Filip Kiss

Petrin priateľ a detektív oddelenia vrážd. Po jej boku sa objavuje v knihe „Nehanebné neviniatko“.

Ivan Canis

Bývalý príslušník ŠtB, detektív na oddelení vrážd. Jedna z najdôležitejších postáv v prípade „Červený kapitán.“ Tajomný muž, ktorého nedokážete odhadnúť a málokto mu dôveruje, keďže vždy hrá na obe strany.

Mjr. Alexander Mayor

Šéf oddelenia vrážd, ktorý na vraždárov síce s radosťou nahuláka, ale vždy im podrží chrbát, keď na nich tlačí vrchnosť, alebo médiá.

Mudr. Lengyel

Súdny lekár doktor Lengyel pozná smrť zo všetkých strán, vo všetkých možných polohách, v každom veku, bez rozdielu pohlavia a vierovyznania. A aj keď je jeho správanie veľmi svojrázne, na jeho odhad a vedomosti sa vraždári môžu vždy stopercentne spoľahnúť. Navyše má vždy pripravený proviant v nebezpečne označenej flaštičke 😉

Viliam Novák

Bývalý policajt a obrovský chlap prezývaný Jumbo. Pracuje ako krčmár v podniku, kde majú vraždári otvorený účet. Po ťažkom dni padne dobre jedno orosené. Alebo aj dve. A rozväzujú sa pri ňom jazyky. Čo zase miluje Jumbo, ktorý sa nevie nasýtiť historiek skúsených detektívov.

Alenka

Zhovorčivá, milá a príťažlivá čašníčka v Jumbovej krčme. Rada dopraje unaveným detektívom pohľad na svoju skvelú postavu.

Boss

Krauzov priateľ z detstva, informátor a neskôr jeden z najvplyvnejších ľudí z podsvetia “nášho mesta”.